E-papierosy i inhalatory nikotyny

Jedna z coraz bardziej popularnych metod dotyczących rzucania palenie, czyli Easyway Allena Carra poleca rodzaj psychoterapii zamiast używania silnej woli i różnych wspomagaczy. Jednak niektórym osobom udaje się rzucić palenie z pomocą plastrów, gum czy e-papierosa.

Jeśli chodzi o elektroniczne papierosy oraz inhalatory nikotyny, to dostarczają one osobie rzucającej palenie zarówno kolejne dawki nikotyny, jak i możliwość symulacji samej czynności palenia. Oczywiście nie każdy, kto zamienia papierosy na e-papierosa chce rzucić palenie całkowicie.  Niektórzy uważają, że już samo wykluczenie wdychania substancji smolistych jest wystarczająco korzystne dla ich zdrowia. Jednak zdania na temat bezpieczeństwa e-papierosa dla zdrowia są podzielone. Warto więc też zapoznać się z różnymi opiniami na ten temat. Elektroniczny papieros działa w ten sposób, że podgrzewany jest w nim płyn, który zawiera nikotynę i dzięki temu zamienia się on w rodzaj aerozolu, który wdycha osoba używająca urządzenia. Akumulator musi zostać co jakiś naładowany. Trzeba też uzupełniać płyn, który może mieć rozmaite smaki i zawierać różne ilości nikotyny. Natomiast można również używać płynu aromatycznego bez nikotyny.

Istnieją także tak zwane inhalatory nikotyny. Najprostsze z nich składają się właściwie z ustnika i wymiennego wkładu. Uwalniają one raczej nieduże ilości nikotyny i częściowo zaspakajają odruch palenia. Natomiast inhalatory elektryczne to już właśnie e-papierosy. Jakie argumenty przeciwko ich używaniu wysuwają przeciwnicy elektronicznych papierosów? Na pewno nie uwalniają one od uzależniania od nikotyny, chyba że kupuje się płyny bez nikotyny. Poza tym ich używanie może prowadzić do chorób płuc. Jak to możliwe skoro przecież nie zawierają już substancji smolistych ani tlenku węgla? Podobno takie sposób „inhalacji” powoduje chwilowa niedrożność dróg oddechowych, a tym samym niedotlenienie. Niektórzy uważają, że na dłuższą metę może to prowadzić do niedotlenienia chronicznego, które prowadzi do poważnych chorób. Czy niezawodność elektronicznych papierosów to w takim razie kolejny mit związany z rzucaniem palenia? Podobno taką teorię potwierdziły badania naukowe. Jednak z drugiej strony jeśli używanie przez jakiś czas e-papierosa pozwoli komuś wyjść z nałogu może jednak warto? Każdy musi sam zdecydować co będzie dla niego najlepsze.