Prawdy i mity o rzucaniu palenia

Każdy kto myśli o zrezygnowaniu z palenia papierosów słyszał już o różnych sposobach, które mogą w tym pomóc, a także o korzyściach i efektach ubocznych rzucenia palenia. Które z tych rzeczy to prawda, a które mit? Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Czy środki farmakologiczne – tabletki, gumy, plastry, ziółka itp. pomagają rzucić palenie? Na pewno bez wystarczająco silnej woli niewiele zdziałają. Natomiast mocne postanowienie bez stosowania tych preparatów może być wystarczające, żeby pożegnać się z nałogiem raz na zawsze. Wiele jednak zależy od charakteru i podejścia danej osoby. Niektórzy oszukują się używając cały czas środków zawierających nikotynę. Jednak są osoby, którym świadomość takiego wsparcia faktycznie pomaga i wolą stopniowo odzwyczajać się od nałogu. Na pewno należy uważać szczególnie na leki uspokajające i antydepresyjne. Ich przyjmowanie łagodzi co prawda pewne niekorzystne objawy odstawienia papierosów, jednak nie wpływa zasadniczo na odzwyczajenie organizmu od nałogu. Poza tym istnieje niebezpieczeństwo popadnięcia w kolejny nałóg – lekomanię.

Może w takim razie warto wspomóc rzucanie palenia akupunkturą lub innymi niekonwencjonalnymi metodami? Z pewnością leczenie oraz przywracanie równowagi w całym organizmie za pomocą wbijania igieł w odpowiednie punkty na ciele może być skuteczne. Jednak nie jeśli chodzi o palenie. Lepiej więc uwierzyć w swoją siłę niż w medycynę naturalną. Kolejna kwestia, która jest szczególnie ważna dla kobiet dotyczy rzucania palenia i tycia. Ponieważ odstawienie papierosów powoduje, że ponownie wyostrzają się zmysły smaku i zapachu rzeczywiście można mieć większa ochotę na jedzenie. Poza tym trzeba jakoś wypełniać czas, który normalne spędzało się na „puszczaniu dymka”. Oczywiście warto robić sobie różne przyjemności, żeby nie myśleć o paleniu, ale w racjonalny sposób. Jeśli osoba która rzuciła palenie poświęci odpowiednio dużo uwagi swojej diecie i będzie się więcej ruszać ma duże szanse, że nie przytyje. Czytanie tego typu rad może okazać się pomocne i motywujące, natomiast oczywiście każdy musi dowiedzieć się sam jaki sposób radzenia sobie z brakiem nikotyny oraz odruchów związanych z paleniem papierosów będzie dla niego najlepszy.