Rzucanie palenia w ciąży, w młodym wieku

Kobiety które planują ciążę zwykle odpowiednio się do niej przygotowują, czyli dbają o swoją dietę, zażywają kwas foliowy, ograniczają kawę i alkohol, a także jeśli palą starają się rzucić palenie. Zdarzają się jednak także niespodziewane ciąże i wówczas trzeba szybko zmienić swoje nawyki.

Odstawienie papierosów jest szczególnie ważne. Substancje zawarte w dymie papierosowym przenikają przez łożysko, co może powodować zaburzenia w rozwoju płodu. Dlatego istotne jest także unikanie miejsc, gdzie pali się papierosy. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że przykre objawy rzucenia palenia dotkną również przyszłą mamę. Żeby je złagodzić i nie dopuścić do ich negatywnego oddziaływania na dziecko niektórzy mówią o stopniowym odstawianiu papierosów. Biorąc jednak pod uwagę ryzyko, jakie niesie ze sobą palenie prze kobietę będąca w ciąży lepsze będzie tutaj w razie czego stosowanie tak zwanej nikotynowej terapii zastępczej. Trzeba jednak pamiętać, że nikotyna zawarta w różnego rodzaju wspomagaczach stosowanych podczas rzucania palenia również wpływa na dziecko. Dlatego stosując inhalatory, tabletki czy gumy z nikotyną nalewy zawsze konsultować to z lekarzem ginekologiem. Zdecydowanie odradza się kobietom w ciąży używania plastrów, bo nikotyna uwalniana jest wtedy do organizmu właściwie przez cały czas. Przyszła mama powinna starać się zmniejszać dawki i częstotliwość przyjmowanych wspomagaczy zawierających nikotynę. Im szybciej przestanie ją przyjmować tym lepiej.

Podobnie jest z osobami w młodym wieku, które palą papierosy. Im szybciej uda im się zrezygnować z palenia, tym większe szanse że nie wpłynie one zbyt mocno na organizm. Poza tym jest wtedy szansa, że palenie nie stanie się jeszcze nałogiem. Niestety cały czas obserwuje się, że wśród młodych osób palenie jest po prostu modne. „Na dymka” wychodzi się w przerwie między lekcjami czy zajęciami. Trudno też wyobrazić sobie imprezę bez palenia papierosów. Najgorzej jest jeśli ktoś zaczyna palić już w wieku kilkunastu lat, bo jego organizm jeszcze się rozwija. Zresztą szybko można zauważyć, że kondycja fizyczna ulega znacznemu pogorszeniu. Chociaż presja otoczenia bywa duża warto jak najszybciej zrezygnować z palenia, żeby nie ponosić jego konsekwencji zdrowotnych i nie męczyć się w przyszłości podejmując kolejne próby rzucenia nałogu.