Środki farmakologiczne: tabletki, plastry, gumy

Niektórzy uważają, że pośród mitów dotyczących rzucania palenia należy wymienić przede wszystkim pogląd iż środki farmakologiczne mogą być bardzo pomocne w pozbywaniu się tego nałogu. Jednak sporo osób z nich korzysta.

Prawda jest tak, że bez silnej woli i mocnego postanowienia nie da się rzucić palenia. Natomiast tabletki, gumy czy plastry mogą w tym nieco pomóc i to zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Często sama świadomość, że jest jeszcze coś w zamian może pomagać w przetrwaniu najtrudniejszych chwil. Poza tym niektórzy potrafią sobie skutecznie wmówić, że coś rzeczywiście pozytywnie na nich działa. Z jakich środków farmakologicznych można w takim razie korzystać rzucając palenie? Na pewno z tabletek. Najbardziej popularne to Nicorette, Niquitin, Tabex czy Champix. Nocorette i Niquitin to tabletki do ssania, które zawierają nikotynę. W związku z tym organizm otrzymuje pewną jej dawkę, ale bez narażania go na kontakt z substancjami smolistymi. Stosowanie tych tabletek to sposób na stopniowe odzwyczajanie się od nałogu. Tabex zamiast nikotyny zawiera cytyzynę. Z kolei Champix weraniklinę, która dzięki regularnemu połykaniu tabletek wpływa na osłabienie głodu nikotynowego. Są też osoby, które decydują się na przyjmowanie tabletek antydepresyjnych zawierających bupropion.

Jeśli komuś brakuje różnych odruchów związanych z paleniem papierosów podobno dobrze może działać guma Nicorette czy Niquitin, tym bardziej że zawierają nikotynę. Można po nie sięgać zawsze, kiedy ma się ochotę na papierosa. Tego typu produkty zawierają różną ilość nikotyny, najlepiej więc kupować coraz „słabsze”. Natomiast są też osoby, które najchętniej używają plastrów uwalniających samoczynnie kolejne dawki nikotyny. Są one oczywiście znacznie mniejsze niż w przypadku palenia papierosów. Oprócz wymienionych produktów można też podczas rzucania palenia wspomagać się preparatami ziołowymi. Warto wypróbować leki na bazie dziurawca, kozłka lekarskiego, podbiału czy dziewanny. Czy przyjmowanie środków farmakologicznych to dobry sposób, żeby poradzić sobie z rzucaniem palenia, czy też tylko oszukiwanie samego siebie? A może lepiej kupić e-papierosa albo inhalator z nikotyną? Wszystko to jest bardzo indywidualna sprawa i każdy musi wybrać sam najlepszą metodę dla siebie.